Home » שיקום אורטופדי

שיקום אורטופדי

שיקום אורטופדיהשיקום האורטופדי נועד לענות על כל אותן בעיות מוטוריות שלא בדרכים כירורגיות, תוך שימוש בטכנולוגיה ועזרים מתקדמים. את השיקום האורטופדי מובילים רופאים מומחים ברפואה המוסקולוסקלטלית (השייכת לשרירים).

צוות השיקום חייב לכלול גם פיזיותרפיסט מומחה בפגיעות אורטופדיות, מרפאים בעיסוק ואנשי צוות נוספים מתחומים משלימים. השיקום יתבצע לאחר הכרת המטופל וצרכיו. היכרות זו תתבצע לאחר ראיון מקיף ובדיקה גופנית. לאחר מכן, לכל מטופל תותאם תוכנית אישית אשר תענה על צרכיו הספציפיים.

השיקום האורטופדי נעשה בשלב הראשון והשני של הפציעה. השלב הראשוני או האקוטי הוא השלב בו פציעה או התקף פתאומי יוצרים כאב חד וחוסר תנועה של המפרק הדורש התערבות מידית. השלב השני הוא השלב הכרוני בו המפרק מנוון או לא מתפקד והכאב הוא עז ולא מרפה. חלק ממערך השיקום האורטופדי יכלול ציוד חדיש כמו לייזר, גלי הלם, מתיחות וציוד ייחודי אחר המיועד לשיקום. שיקום אורטופדי יכול להיות מכוון וממוקד באופן ספציפי לפגיעות ספורט, פגיעות לאחר תאונות דרכים ועוד.

מקורות השיקום האורטופדי

מקור השיקום האורטופדי הינו משחר ההיסטוריה בו גילו כי טיפול פיזי בחיילי מלחמה, יכול להכשיר אותם ולהחזיר אותם לשדה הקרב עוד באותו היום, או לאחר מספר שעות. שיקום הלוחמים בעזרת שיקום אורטופדי החל כבר במצרים העתיקה, בסמוראים ביפן, ביוון וברומא. השיקום מנסה להחזיר למפרק הפגוע טווח תנועה גדול יותר ולהחזיר אותו לתפקוד המקורי שהיה לו לפני הפציעה.

ללא שיקום אורטופדי תקין, הבעיה עלולה לחזור על עצמה ואף להחריף ביתר שאת. פעילות גופנית על פי יכולתו של המטופל, היא אחד מהעקרונות עליהם נבנה השיקום האורטופדי.

המשך האימון והפעילות הגופנית הינם הכרחיים גם אם המטופל זקוק מדי פעם למנוחה אקטיבית או לפעילות חלופית. שיקום אורטופדי אשר משלב את עקרונות הרפואה הקונבנציונלית והרפואה המשלימה יכול לעזור ולהשיב את הכוח למערכות עצב-שריר-שלד.

שיקום אורטופדי נמנה על הזכויות להם זכאים אנשים מבוגרים, במסגרת זכויות הקשישים לשיקום.  שיקום זה נעשה לרוב על ידי קשישים, הסובלים מבעיות רפואיות רבות וכן מבעיות בשיווי המשקל, אשר גורמות להם לנפילות ולפציעות רבות.

אילו מקרים מצריכים שיקום אורטופדי

לשיקום אורטופדי יזדקקו כל האנשים הסובלים מפגיעות במערכת התנועה, אשר יכולות להיגרם מסיבות שונות כמו למשל תאונות דרכים, תאונות עבודה או נפילות של קשישים, כאבי גב חזקים עקב רכישת מזרן פגום או לא נוח, כוויות ופגיעות אשר מקורן בספורט ומאמץ גופני. גם במצבים של דלקות מפרקים ודלקות ניווניות אחרות כמו אוסטיאואתריתיס ומחלות שרירים, שיקום אורטופדי יכול לעזור.

שיקום אורטופדי יעזור גם במקרים של פצועים משדה הקרב, הסובלים מפציעות מורכבות גפיים. כמו כן, השיקום האורטופדי נועד לאחר ניתוחים אשר נעשו בעמוד השדרה, או במומים מולדים במערכת השלד והתנועה.

דגש רב מושם במהלך השיקום על הפחתת כאב, שימור תפקוד האיבר וריפוי רקמות עמוקות. לפעמים הגוף מסגל לעצמו חוסר איזונים בעקבות חסר מוטורי מסוים, השיקום האורטופדי מנסה להחזיר חסר זה או לפחות לתקן את האיזון הדרוש לגוף.

מה כולל השיקום האורטופדי

השיקום האורטופדי ישלב פעמים רבות, טיפולי פיזיותרפיה וטיפולים אקטיביים מקצועיים על מנת לשפר את הכושר והיכולת התפקודית, וכן טיפולים ברקמה עדינה ושימוש באלקטרודות ולייזר. השיקום משלב ציוד טיפולי חשמלי לצד שיטות ריפוי מסורתיות המפחיתות כאב. הטיפול מבוצע לרוב בשכיבה כאשר המטופל הוא פאסיבי והמטפל מניע את איבריו במטרה להגדיל את טווח התנועה, להשיג הרפיית שרירים ולהפחית כאבים.

השיקום האורטופדי יכלול גם את תהליך התאמת העזרים בהם יוכל המטופל להיעזר על מנת לשפר את תפקודיו היומיומיים, כמו למשל התאמת פרוטזות לקטועי גפיים, ומכשור עזר חדשני אחר. המטופלים, אשר סובלים מפגיעות פיזיות, יסבלו פעמים רבות, גם ממצוקות רגשיות וסוציאליות. לכן במהלך השיקום האורטופדי, יש לשים דגש על כל היבטי החיים, כולל ההיבט הרוחני-נפשי באמצעות אנשי צוות מהתחום הפסיכולוגי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר