Home » דיור מוגן

דיור מוגן

דיור מוגןדיור מוגן הינו צורת מגורים המיועדת עבור בני גיל הזהב ומאפשרת עצמאות מחד ומגורים בסביבה בטוחה ומוגנת מאידך. בנוסף, כוללים המגורים בדיור המוגן פעילות חברתית ושירותים המתאימים לצרכי בני הגיל השלישי.

הדיור המוגן מתאים לקשישים המנהלים את שגרת יומם באופן עצמאי ומעוניינים לעזוב את ביתם. הדיור המוגן מציע סביבת מגורים הכוללת: זמינות גבוהה סיוע במקרי חירום, פעילות חברתית, חוגים, הרצאות ושירותים מיוחדים כגון מספרה, חדר כושר בריכה ומועדון חברתי.

בנוסף, כולל בית הדיור המוגן חדר אוכל בתוספת תשלום ולעיתים אף שירותי כביסה וניקיון. תחזוקת הבית הכוללת תיקוני חשמל ואינסטלציה, שירות נוסף הניתן לדיירי הדיור המוגן. מכיוון שאדם המתגורר בדיור המוגן מוגדר על פי החוק כמתגורר בקהילה ולא במוסד, זכאי הדייר להטבות הניתנות לקשישים בקהילה על ידי ביטוח לאומי. אחת מזכויות אלה הינה הזכאות לקבלת סיעוד, המתבצעת על פי חוק סיעוד. על כן, במקרים מסוימים, ניתן להעסיק עובדים זרים סיעודיים או מטפלים במסגרת המגורים בדיור המוגן.

מסלולי תשלום לדיור מוגן

התשלום עבור הדיור המוגן כולל דמי אחזקה חודשיים הנעים החל מ- 4,000 שקלים לחודש עד ל-9,000 שקלים לחודש, כאשר ההבדלים נובעים מגודל היחידה ורמת המקום. כמו כן כולל התשלום  פיקדון אשר נמסר בכניסה, עליו חלה שחיקה שנתית של כ- 3% למשך 12 שנה או דמי כניסה אשר סכומם כמחצית מסכום הפיקדון אולם עליהם חלה שחיקה חודשית של 3%.

דרכים למימון דיור מוגן

קיימות מספר דרכים באמצעותן ניתן לממן מגורים בדיור מוגן:

 • שימוש בנכסים קיימים וחסכונות – קשיש אשר יש ברשותו דירה, חסכון או כל נכס אחר יכול להשתמש בסכום מכירתו על מנת לממן את הפיקדון או דמי הכניסה לדיור המוגן.
 • משכנתא הפוכה – הלוואה אותה יכול לקבל הקשיש תמורת שיעבוד דירתו כאשר הלוואה זו תוחזר בתוספת ריבית ליורשיו לאחר פטירתו. חשוב לקחת בחשבון כי סכום ההלוואה נגזר מערך הנכס ומושפע מגילו של הקשיש. ככל שגילו יותר, כך ערך ההלוואה גבוה יותר.
 • מציאת בית דיור מוגן צנוע בעלות נמוכה יותר או סיוע כלכלי מהילדים.

שיקולים בעת בחירת דיור מוגן

בעת בחירת הדיור המוגן, כדאי לקחת בחשבון מספר דברים:

 • חשוב לבחון אם קיימות בבית הדיור המוגן גם מחלקות דיור תומך ומחלקות סיעודיות למקרה בו תחול ירידה בתפקודו של הקשיש.
 • מומלץ שבית הדיור המוגן יהיה בסביבת קהילתו של הקשיש או בקרבת מגורי ילדיו. יש לבחון את אפשרויות התחבורה באזור ואת השירותים הקהילתיים בסביבה.
 • יש לבחון את רמת החדרים, אווירת המקום, מגוון החוגים והפעילות ואיכות האוכל.
 • בעת החתימה על הסכם הכניסה לדיור המוגן יש לשים לב לאופן התשלום, מסלול הפיקדון ואילו שירותים כלולים בתשלום.
 • בעבור אנשים אשר גילם הינו בסביבות ה- 65, אשר עוברים אל בית הדיור המוגן בשל הצורך בחברה, חשוב לבחון את הגיל הממוצע של הדיירים.

למרות העובדה שהמעבר לדיור המוגן נובעת מהחלטת הקשיש ולמרות יתרונותיו הרבים, יתכן מצב בו הקשיש אינו שבע רצון מהדיור המוגן. לעיתים נובע הדבר בשל קשיי הסתגלות וגעגועים לביתו הקודם אולם במקרים אחרים הסיבה נעוצה ביחס הצוות, אווירת המקום ואיכות הארוחות והפעילויות. על כן חשוב כי בני משפחת הקשיש יקשיבו לטענותיו ויבחנו את המצב. בית הדיור המוגן מספק איכות חיים, חיי חברה ונוחות עבור בני הגיל השלישי, אולם על מנת ליהנות מיתרונות אלה, חשוב לבחור במקום אשר מתאים לצרכיו וסגנון חייו של הקשיש.

ראו גם:
דיור מוגן בבית

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר