Home » קשישים סיעודיים

קשישים סיעודיים

קשישים סיעודייםרמת התפקוד בקרב בני הגיל השלישי משתנה בין אדם לאדם ונעה מעצמאות מלאה עד לתלות מוחלטת. אנשים רבים מנהלים שגרת חיים מלאה ואילו אחרים זקוקים לתמיכה, השגחה וסיעוד. רמת התפקוד בגיל הזהב נקבעת באמצעות מבחן תלות על פי יכולתו של הקשיש להתלבש, לאכול, לנוע ממקום למקום, להתרחץ ולשלוט בהפרשות. קשיש אשר מרותק לכיסא או למיטה, מוגדר סיעודי או זקוק לטיפול הוספיס.

קשישים הופכים לסיעודיים עקב בעיות אורטופדיות, כגון שבר אגן הירך או בעיות בעמוד השדרה ועקב מחלות, כגון אי ספיקת לב, אי תפקוד הכליות ובעיות בדרכי הנשימה, אשר מונעות מהם את היכולת ללכת ולפעמים אפילו לשבת. פעמים רבות, מרותקים הקשישים לכיסא הגלגלים רק בשל חוסר תפקוד כללי וחולשה.

סיעוד

קשישים סיעודיים זקוקים לסיעוד וטיפול 24 שעות ביממה הכולל מתן תרופות, רחצה, הליכה לרופא ויציאה לפעילויות פנאי כגון טיול או חוג. במקרים מסוימים, זקוק הקשיש הסיעודי לעזרה באכילה ובהיגיינה אישית. הטיפולים המומלצים במקרים אלה הינם טיפולי פיזיותרפיה, אשר תפקידם לשמר את המצב הקיים ולמנוע החמרה וכן טיפולי ריפוי בעיסוק השומרים על מוטוריקה גסה ועדינה. לקשישים סיעודיים הסובלים מקושי בתפקוד הריאות, מומלץ טיפול של קלינאית תקשורת המשמר את תפקוד דרכי הנשימה.

טיפול סיעודי בבית

הטיפול עבור קשישים סיעודיים המתגוררים בביתם, יכול להינתן על ידי בני משפחה, בני זוג, מטפלים ישראלים או עובדים זרים. יתרונו העיקרי של הטיפול הביתי הינו הישארות הקשיש בסביבה מוכרת ותומכת קרוב לבן זוגו ובני משפחתו. אולם, פעמים רבות, נטל הטיפול מכביד על בני המשפחה, כאשר לא תמיד נמצא עובד זר או מטפל מתאים ומתמיד ובנוסף, קשה למצוא מטפל מחליף לימי החופשה של המטפל הקבוע או העובד הזר.

טיפול סיעודי במרכז יום

עבור קשישים סיעודיים המבקרים במרכז יום, מספק המקום השגחה, מענה במצבי חירום, ארוחות ופעילות חברתית משעות הבוקר עד לשעות אחר הצהריים, כאשר לאחר מכן חוזר הקשיש לביתו.

טיפול סיעודי בבית אבות

הטיפול בבית אבות סיעודי כולל סיעוד, טיפול רפואי ובדיקות. כמו כן כוללת השהות ארוחות, פיזיותרפיה ופעילויות פנאי. יתרונו העיקרי של בית אבות סיעודי הינו השגחה של 24 שעות ביממה וזמינות גבוהה מאוד של רופא ואחות במקרי חירום. כמו כן, מקל פיתרון טיפול זה על משפחת הקשיש ומפנה את מאגרי הכוח לביקורים נעימים.

טיפול סיעודי בבית אבות סיעודי מורכב

בעבור קשישים סיעודיים המשתמשים במכונת הנשמה של 24 שעות, חולי דיאליזה, חולים אונקולוגיים הזקוקים לטיפולים מיוחדים וקשישים הסובלים מפצעי לחץ מדרגה 3, פיתרון הטיפול הינו בית אבות סיעודי מורכב. בית אבות סיעודי מורכב כולל מכשור רפואי ורמת טיפול ברמה של בית חולים ומאפשר טיפול ותחזוקה של חולים אלה. בשל תנאים אלה, נמנעים אשפוזים בבית החולים וקיים מענה מהיר במצבי חירום.

זכויות קשישים סיעודיים

אחת הזכויות של קשישים סיעודיים המתגוררים בביתם הינה גמלת סיעוד הניתנת על ידי ביטוח לאומי ומיועדת לקבל שירותים אשר יסייעו לקשיש בטיפול, ניקיון והשגחה. בעבור קשישים המתגוררים בבית האבות, ניתן לקבל סיוע כספי ממשרד הבריאות במימון בית האבות כאשר עלות ההשתתפות העצמית על פי הכנסות הקשיש וילדיו. השהות עבור קשישים השוהים בבית אבות סיעודי מורכב, ממומנת על ידי קופת החולים כאשר השתתפותו העצמית של הקשיש הינה 100 שקלים ליום.

לסיכום, על מנת לא להחמיר את מצבם ולאפשר איכות חיים אופטימאלית, יש לספק לקשישים הסיעודיים השגחה, סיעוד, טיפול ופעילות פנאי. ניתן לספק תנאים הן בטיפול הביתי והן בטיפול המוסדי, על פי העדפות הקשיש ואילוצי מצבו.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר