Home » מהו בית אבות סיעודי?

מהו בית אבות סיעודי?

מהו בית אבות סיעודיבית אבות סיעודי או מחלקה סיעודית הם מוסדות להענקת טיפול סיעודי לקשישים אשר סובלים ממחלה או מגבלה אשר מונעת מהם את היכולת לבצע פעולות יומיומיות כגון רחצה, אכילה, שליטה על צרכים וכו'. מדובר בפעולות הבסיסיות ביותר ואי היכולת לבצען מחייבת את הקשיש להיעזר בטיפול וסיוע צמודים ומעבר לכך, הוא זקוק לליווי וטיפול רפואי צמודים.
בית אבות סיעודי או מחלקה סיעודית הם המקום לקבלת שירותים אלו.

ההגדרה של אנשים סיעודיים נחלקת ל-3. מוסד סיעודי מספק מענה לאוכלוסייה של קשישים סיעודיים (כמתואר לעיל), קשישים במצב סיעודי מורכב (סיעודיים אשר תלויים לגמרי בטיפול רפואי צמוד, כמו מכונת דיאליזה או הנשמה), ובמקרים מסויימים גם קשישים תשושי נפש הם סיעודיים (תהיה  מחלקה נפרדת עבור תשושי נפש בבית אבות הסיעודי – בד"כ מחלקה סגורה), אם כי אין זה מחייב.

קיימים בארץ מגוון בתי אבות סיעודיים ו/או מחלקות סיעודיות. המגוון רחב ולכן חשוב מאוד להקפיד על מספר פרמטרים בעת בחירת בית אבות סיעודי:

 • רישיונות של משרד הבריאות – הצוות המטפל והצוות הרפואי צריך להחזיק בהסמכה לטיפול בחולים סיעודיים.
 • מתן שירותים רפואיים – הקשישים צריכים לקבל ליווי רפואי של רופא גריאטרי וכן לעבור בדיקות תקופתיות ועוד.
 • מתן שירותי רפואת חירום – במקרה חירום צריכים הקשישים לקבל מענה מיידי בדמות שירותי חירום או אמבולנס. בנוסף יש להחזיק בבית האבות לחצני מצוקה.
 • מתן שירות פסיכולוגי – רצוי שיהיה בבית האבות בעל מקצוע שיוכל לטפל בנושאים נפשיים.
 • טיפוח והגיינה – בית האבות צריך להיות מתוחזק היטב ונקי ביותר. חשוב לבדוק מהו מספר המטופלים השוהים באותו החדר, האם השירותים והאמבטיה צמודים לחדר וכו'.
 • מתן מענה יעיל – חשוב שהקשישים יקבלו מענה מהיר ויעיל בכל צרכיהם: אכילה, רחצה, לבוש וכו'.
 • תעסוקה חברתית – בית האבות צריך לספק פעילויות אשר מאפשרות אינטראקציה חברתית בין הקשישים, גירויים אינטלקטואליים, העשרת התרבות ועוד. כל מקום מציע את תוכניות הטיפול הפנאי והטיפולים באמצעות עיסוק השונים שלו.

אך לפני הכל חשוב מאוד להתחשב בבחירתו של המטופל באם הוא מסוגל לבחור. שליטתו של הקשיש במצב תקל מאוד על המעבר למוסד בו ישהה כנראה עד תום חייו. מעבר לכך, חשוב מאוד שיהא זה מקום שיהיה לו בו נעים ובטוח.

במסגרת השהייה במחלקה הסיעודית, הקשיש זכאי לקבל את כל מה שנדרש לטיפולו, התשלום הנקבע הוא יחיד וסופי וכולל את כל השירותים המוצע. המוסד אינו רשאי לבקש תוספות תשלום על שום שירות, כגון אספקת תרופות או טיפולי פיזיותרפיה למשל.

מימון לבית אבות סיעודי

העלויות של השהיה בבית אבות סיעודי אינן נמוכות כלל והאשפוז במוסד סיעוד אינו כלול בסל הבריאות. במידה וקיים קושי לשלם את עלויות השהייה בבית אבות סיעודי, ניתן להיעזר במשכנתא הפוכה או לפנות לקבלת סיוע מהמדינה המכונה "קוד גריאטרי". ה"קוד" מאפשר מימון חלקי או מלא של השהייה.

הקוד ניתן בהתחשב בתנאים כגון: מצבו הבריאותי של הקשיש, מצבו הכלכלי של הקשיש, מצבם הכלכלי של בני משפחתו וכן מקום פנוי במוסדות המוכרים על ידי משרד הבריאות. הבקשה מוגשת מטעם משפחת הקשיש, קופת החולים, בית החולים או שירותי הרווחה.

השתתפות המדינה במימון טיפול סיעודי תלויה ביכולת הכלכלית של הקשיש ומשפחתו הכוללת הכנסות שוטפות, נכסים כספיים, נכסי נדל"ן, ביטוח סיעודי שרכש במהלך חייו ועוד.

משפחת הקשיש אשר מקבלת "קוד" גריאטרי תשתתף במימון החלקי. סכום ההשתתפות מתחיל מ-700 ₪ לחודש ומגיע עד לגובהו של סכום התשלום המלא. היקף ההשתתפות של המדינה תלוי ביתרה התקציבית שאושרה על ידי הממשלה למטרה זו. כמו כן, המשפחה נושאת בתשלומים עבור שני חודשי האשפוז הראשונים של הקשיש.

את טפסי הבקשה ניתן להוריד באתר משרד הבריאות. יש לצרף אליהם:

 • צילום ת.ז וספח
 • שאלון מידע רפואי אשר מולא ע"י רופא – המידע כולל פירוט אודות המחלה וכן המגבלות התפקודיות הנובעות ממנה.
 • חוות דעת רפואית מפורטת.
 • דוח אבחון הנעשה על ידי עובדת סוציאלית.
 • אישור הכנסה משלושת החודשים האחרונים – של הקשיש ובני משפחתו (בן זוג וילדים).
 • אישור על קצבאות ביטוח לאומי – של הקשיש ובני משפחתו (בן זוג וילדים).
 • תשלום בגובה 2 חודשי שהייה והתחייבות להשתתפות בהוצאות השהייה.

להרחבה: מדריך לחיפוש בית אבות סיעודי

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר