Home » קצבת שאירים

קצבת שאירים

קצבת שאיריםכאשר אדם עוזב את העולם, הוא מותיר אחריו שורה של אבלים. עם הזמן, מבינים אותם קרובים כי עליהם להמשיך בשגרת החיים, על אף הקושי שבכך. אולם, צעד זה אינו פשוט כלל, מהסיבה הפשוטה שיקיר אשר נפטר מותיר אחריו לא פעם גם חור כלכלי אותו יש למלא.

קצבת השאירים אשר ניתנת מטעם הביטוח הלאומי באה לשפר מעט את המצב עבור אותם אנשים. המדובר הוא בסכום כסף חודשי אשר ניתן לקרובי המנוח, ומאפשר להם להתקיים בכבוד גם בחודשים שאחרי האירוע המצער.

מהי קצבת השאירים

קצבת שאירים ניתנת לקרוביו של תושב ישראל אשר נפטר. זהו סכום כסף אשר ניתן מדי חודש בחודשו לאחר המוות, והוא מופקד ישירות בחשבון הבנק של קרוב המשפחה. יש לציין כי קצבת השאירים היא רק חלק מהסיוע האפשרי לשאירים, מענק כספי נוסף לו זכאים בני משפחתו של הנפטר הינו מענק פטירה, המוענק באופן חד פעמי. כמו כן, באפשרות המשפחה להגיש בקשות מיוחדות לקבלת מענק שאירים חד פעמי, מענק נישואים, מענק חימום ועוד. כאשר המדובר הוא בילדים, הם זכאים למספר מענקים ייחודיים, דוגמת מענק הבר המצווה או דמי המחייה לילדים.

גובה הקצבה החודשית

גובה הסכום משתנה בהתאם למאפייניו של מבקש הקצבה. כך, אלמן או אלמנה מעל לגיל 50 זוכים לקצבה חודשית בגובה של כ-16% מהשכר הממוצע במשק. אלמנים צעירים יותר, ללא ילדים, נהנים מקצבה בגובה של כ-12% מהשכר הממוצע. חשוב לציין כי גם ידועים בציבור זכאים לתנאים אלה, אך זאת רק אם דיווחו טרם הפטירה למוסדות הרלוונטיים על היותם כאלה.

מעבר לכך, על כל ילד לאדם שהוחלט שיקבל את הקצבה מתקבלת תוספת חודשית בגובה 7.5%. לאחר 10 שנות קבלה קצבה, ניתנת תוספת של 2% על כל שנה חולפת. במקרים מסוימים בהם הסכום הנקבע נמוך מהסכום אשר מאפשר לשאיר להתקיים בכבוד, עשויה להינתן לו הבטחת הכנסה.

תנאים לקבלת קצבת שאירים

התנאי העיקרי לקבלת קצבת שאירים הוא קרבה מדרגה ראשונה למנוח: הקצבה ניתנת, כאמור, לאלמן/ה של המנוח או ליתומיו. מלבד זאת, נדרש כי הנפטר קיבל בפועל קצבה מהביטוח הלאומי למשך 12 חודשים לפני מותו (מספר כפול אפשרי כאשר החודשים אינם רציפים).

הקצבה ניתנת אך ורק לתושבי ישראל, בתנאי שמותם לא נבע מפעולת פשע או מלחמה (זאת מכיוון שבמקרים כאלה הפיצויים יינתנו, אם וכאשר מגורמים אחרים בתכלית). כאשר הנפטר פיגר בדמי הביטוח הלאומי, עשוי המוסד האמור להחליט על הקטנת הקצבה הניתנת לשאיריו, ובמקרים קיצוניים אף לבטלה לחלוטין.

הגשת בקשה לקבלת קצבת שאירים

על מנת לזכות בקצבת השאירים, יש למלא את טופס התביעה לקצבת שאירים, אשר ניתן להשיג באמצעות האינטרנט או דרך אחד מסניפי הביטוח הלאומי. רצוי כי הבקשה תוגש לא יותר מאשר שנה ממועד הפטירה. במקרים אחרים, עשוי מבקש הקצבה לקבל באופן רטרואקטיבי את הכספים בתנאי שתקופה זו אינה עולה על שנה.

קצבת שאירים וקצבת זקנה

שאלה נפוצה, בהקשר הזה, נוגעת לקשר שבין קצבת השאירים לקצבת הזקנה. הרי לא מעט אלמנים ואלמנות נמצאים בשנות חייהם המאוחרות, ולכן סביר שיזכו לקבלת קצבת זקנה. לא פעם, חשש לא מוצדק מכך שקצבת השאירים תפגע בקצבת הזקנה, כמו גם חוסר העניין בסחבת בירוקרטית אפשרית, מביאים לכך שאנשים מוותרים על זכות שאירים זו. במקרים אחרים, אגב, הם אינם מודעים לשילוב הזה כלל.

ובכן, חוקי הביטוח הלאומי גורסים כי שתי הקצבאות בהחלט יכולות להתקיים אחת ליד השנייה. אולם, יש לסייג מעט טענה זו מאחר וגובה קצבת השאירים אשר תינתן במקרה כזה תהיה רק כמחצית מהסכום המגיע לשאיר. קצבת הזקנה, אגב, תינתן במלואה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר