Home » רופא גריאטרי

רופא גריאטרי

רופא גריאטריגריאטריה היא תחום רפואי שעוסק בטיפול בקשישים. הרופא הגריאטרי מטפל בבני הגיל המבוגר, על התופעות המייחדות אותו ומופיעות בו. בישראל, ניתן להתמחות ברפואה גריאטרית בהתמחות ישירה לאחר סיום לימודי הרפואה המשותפים לכל רופא. מסלול אפשרי אחר הוא התמחות בגריאטריה בשילוב התמחות ברפואה פנימית או לאחריה.

רופא גריאטרי – תחומי עיסוק נבחרים

רופא גריאטרי עוסק, מלבד במחלות הרגילות שיכולות לתקוף את גופנו בכל גיל, בהשפעות הזקנה על הגוף וביכולת להתמודד איתה, לשפר את איכות חייו של החולה או הקשיש הבריא ולאפשר לו להגיע למקסום של יכולותיו, בהתאם לגילו.

בעיות רפואיות אחדות מופיעות בעיקר בגיל המבוגר: בעיות ראייה שונות (קוצר רואי, עיוורון משני לעכירות העדשה – קטרקט), נפילות של קשישים המובילות לשברים (למשל: שבר בעצם הירך), והפרעות קוגניטיביות שונות, חלקן נובעות ממחלות מוגדרות כמו אלצהיימר או דמנציה.

כמו כן, קיימות בעיות רפואיות רבות המופיעות בשכיחות גבוהה באוכלוסיה המבוגרת, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב איסכמיות, הפרעות בשומני הדם וכדומה, המצריכות טיפול תרופתי ממושך. כחלק מהטיפול הכולל בקשיש, הערכה גריאטרית כוללנית מתייחסת גם למורכבות הטיפול התרופתי שניתן במשך שנים ארוכות, תופעות לוואי של הטיפול התרופתי ויחסי גומלין בין התרופות.

באופן כללי, ההזדקנות של גופנו מובילה לתהליכים ניוונים בכמעט כל איברי הגוף. עורנו מאבד את גמישותו, יכולת הסינון של הכליות פוחתת, אוורור הריאות נפגע ויכולתו של הלב להזרים דם לגוף ירודה יותר בגיל המבוגר. כתוצאה מכך, קשישים חשופים יותר למחלות הפוגעות באיברי הגוף – ה"רזרבה"  הפיזיולוגית של גוף הקשיש קטנה יותר, ופגיעה קלה יכולה להוציאו מאיזון.

היבטים ייחודיים בגריאטריה

קיימים מספר תחומים בולטים בעיסוק הגריאטרי, שהינם בעלי גישה שונה מטיפול בחולה הרגיל. בגריאטריה, בגלל האחוז הניכר של מחלות סופניות בעלות תוחלת חיים נמוכה, ניתן דגש רב יותר על איכות חייו של המטופל, ופחות על ריפויה של המחלה או הכחדתה.

דגש ניתן גם על טיפול סימפטומאטי, ושיפור בתפקוד היום יומי של הקשיש – היכולת לבצע פעולות רגילות כמו אכילה, התלבשות, מקלחת (כל אלו מכונים בשפה המקצועית  ADL – Activities of Daily Living). יכולת הניידות של הקשיש חשובה גם היא, ולעיתים יש צורך להשתמש באמצעי עזר להגברת הניידות (מקל, הליכון, כסא  גלגלים).

התמחויות על בגריאטריה

כמו בכל תחום רפואי מודרני, התמחויות על והתמקצעות בתת תחומים משפרים את הידע הרפואי והניסיון של הרופא המטפל באותו שדה רפואי צר. קיימות מספר התמחויות על בגריאטריה, להלן שתיים מהן:

 • פסיכוגריאטריה – מתעסקת בעיקר בדמנציה של הקשיש, דיכאון, דליריום והפרעות פסיכיאטריות אחרות האופייניות לגיל המבוגר. תופעות אלו דורשות התייחסות מיוחדות ושונות מפסיכיאטריה של הגיל הצעיר וגיל הביניים.
 • גריאטריה שיקומית – תחום זה עוסק בשיקום של הקשיש, החזרתו לחיים עצמאיים ככל הניתן, הכנתו לחיים בקהילה לאחר אירועים רפואיים חריפים ואשפוזים ממושכים וכדומה. תחום זה גם עוסק בהתאמת אביזרי עזר לקשיש, מציאת פתרונות לבעיות ניידות, עצמאות (עצמאות בהתלבשות, מקלחת, אכילה וכדומה)

מלבד התמחויות אלו, קיימים רופאים המתמחים בכל גווני הרפואה הפנימית, בהתמחות מיוחדת בקשישים – בעיות בדרכי השתן (נפרולוגיה גריאטרית), בעיות לבביות בקשישים (קרדיולוגיה גריאטרית), בעיות נוירולוגית בגיל המבוגר ועוד.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר