Home » טיפול סיעודי לקשישים

טיפול סיעודי לקשישים

טיפול סיעודי לקשישיםאין זה מין הנמנע שיום אחד כולנו נזדקן ויותר ויותר נתקשה בתפקוד עצמאי. תהליך ההזדקנות מלווה לצערינו במגוון תופעות לא נעימות כגון: מחלות, תשישות פיזית, תשישות נפשית ועוד. תופעות אלה בדרך כלל דורשות סיעוד.

מי שמצבו מוגדר סיעודי מתקשה לבצע פעולות יומיומיות שונות כגון: תזונה, רחצה, שליטה בסוגרים, קימה, תנועה וכו'. לצורך ביצוע פעולות אלה הוא נזקק לעזרה – טיפול סיעודי – שניתן לקבל במספר דרכים

טיפול סיעודי

 • קבלת סיוע ממטפלת סיעודית מתוקף חוק הסיעוד – מטרת חוק סיעוד היא מתן אפשרות לקשישים להתגורר בסביבתם הטבעית ברמת איכות חיים גבוהה ככל האפשר וזאת על ידי מתן סיוע סיעודי על ידי מטפל מטעם חברת השמה המוכרת למוסד לביטוח לאומי, למשך מספר שעות בשבוע, לפי מכסה הנקבעת בכל מקרה לגופו.

הזכאות לגמלת הסיעוד ניתנת למי שגילו מעל גיל פרישה והוא תושב ישראל, מי שמתגורר באופן עצמאי בביתו או בבית דיור מוגן, מי שהכנסותיו השונות אינן עוברות את תקרת השכר הממוצעת וכן מי שרמת תפקודו דורשת סיוע. היקף הגמלה (100% גמלה שהן 9.75 שעות שבועיות, 150% גמלה שהם 16 שעות שבועיות או 168% גמלה שהם 18 שעות שבועיות) נקבע על פי רמת תלותו של הקשיש בסיוע לצורך ביצוע הפעולות היומיומיות.

רמת התלות נבחנת על ידי איש מקצוע ונעשית בבית הקשיש. שירותי הסיעוד כוללים סיוע בביצוע פעולות היומיום: אכילה, רחצה, הלבשה, הבאת תרופות וליווי לרופא וכן סיוע במשק הבית: ניקיון, בישולים, קניות ועוד. לצורך קבלת הגמלה יש להגיש טפסים אותם ניתן להשיג במוסד לביטוח לאומי.

  • שהייה בבית אבות סיעודי – במידה והקשיש מתקשה לנהל אורח חיים עצמאי בביתו או בדיור מוגן כתוצאה מהתדרדרות בתפקודו, בית אבות סיעודי הוא הפתרון עבורו. בית האבות הסיעודי הינו מוסד המספק שירותי סיעוד ושירותים רפואיים 24 שעות ביממה.

השהייה בבית אבות סיעודי אינה כלולה בסל הבריאות וקשישים רבים נאלצים לחפש פתרונות כלכליים, כמו עזרה מהמשפחה או לקיחת משכנתא הפוכה. לעזרתם מגיע קוד גריאטרי" אשר ניתן לקבלו מהמדינה. ה"קוד" הינו מסמך מטעם משרד הבריאות המאפשר מימון חלקי או מלא עבור השהייה. הקוד ניתן על סמך מצבו הבריאותי של הקשיש, מצבם הכלכלי של הקשיש ובני משפחתו ועל סמך מקום פנוי במוסד המוכר על ידי משרד הבריאות.

את הטפסים ניתן להוריד מאתר משרד הבריאות. מגישי הטפסים יכולים להיות משפחת הקשיש, קופת החולים, בית החולים או שירותי הרווחה. בעת קבלת "קוד", הקשיש ומשפחתו מחויבים להשתתף במימון חלקי של השהייה. סכום ההשתתפות מתחיל ב-700 ₪. השתתפות המדינה מושפעת מהיתרה התקציבית שיועדה למטרה זו על ידי הממשלה.

 • העסקת מטפל זר – קיימת אפשרות להעסיק עובד סיעודי 24 שעות ביממה, כאשר הקשיש הגיע לגיל פרישה ואובחן כמתאים על ידי ביצוע מבחני התלות (ממצאי המבחן מעידים על תלות מלאה). תחילה יש להגיש בקשה לגמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי.לאחר קבלת האישור, יש לפנות למשרד התמ"ת לקבלת היתר להעסקת עובדים זרים. לאחר מכן יש למצוא מטפל זר מתאים באמצעות חברת השמה.

במידה והמטפל שוהה בחו"ל, יש צורך להזמין את המטפל לארץ באמצעות משרד הפנים. המטפל יאסוף את ההזמנה בשגרירות ישראל במדינתו וכן את כרטיס הטיסה הניתן לו על ידי חברת ההשמה.
את המטפל כדאי לבחור על סמך מספר נתונים:

 • שפות בהן המטפל מדבר: עדיפות לדובר עברית.

 • נתונים אישיים: גיל, חוסן פיזי בכל הקשור בביצוע מטלות, ניסיון עבר.

 • קורות חיים והמלצות: עדיף לשכור את שירותיו של מטפל בעל ניסיון עבר בטיפול סיעודי, ואף הכשרה מתאימה וכן המלצות ממעסיק קודם או חברת ההשמה

חשוב להדגיש כי במידה ולא נמצאת זכאות לסיוע מהמדינה עבור שירותי סיעוד, יש לבדוק האם קיים ביטוח סיעודי, ביטוח חיים או ביטוח משלים מקופת החולים שיכול לכסות את ההוצאות.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר