Home » אלצהיימר

אלצהיימר

אלצהיימראלצהיימר הינה מחלה התוקפת בעיקר אנשים קשישים ובאה לידי ביטוי בירידה בתפקוד המנטאלי והרגשי של הלוקה במחלה. זוהי מחלה ניוונית שנגרמת כתוצאה מהרס תאי עצב במח.

בתחילתה של המחלה מתרחשת פגיעה ביכולת החשיבה והזיכרון של החולה. מאוחר יותר מתפתח גם בלבול והפרעות התנהגות קלות ואף קשות. בסופו של דבר החולה לוקה בתופעת דמנציה כלומר, קושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות כגון: אכילה, רחצה, שליטה על סוגרים ואף דיבור ושינה.

סיוע לחולה אלצהיימר

קיימים שיטות ואביזרים שונים העשויים להקל על שנותיו האחרונות של החולה:

 • ציוד יעודי – על מנת להעניק לחולה תחושת התמצאות יחסית מומלץ להציב בביתו שעון קיר גדול ואף לוח שנה גדול ובולט. מומלץ להשאיר את הוילונות בבית פתוחים על מנת לתת תחושת זמן טבעית וכן להשמיע או להקרין בטלוויזיה תוכניות בשפת אימו של החולה, דבר שיקנה לו תחושת ביטחון.
 • תזונה נכונה – תזונה מותאמת עשויה לסייע במניעת התדרדרות המחלה. לחולי אלצהיימר מומלץ להרכיב את התפריט ממוצרים עשירים בוויטמין B12 – בשר, דגים, קטניות וסויה, מוצרים עשירים בבטא-קרוטן- משמש וגזר וכן מאכלים עשירים בוויטמין C ו-E- פירות הדר, ברוקולי ואגוזים.
 • הכנה לזמן חירום – מומלץ לצייד את החולה בפתק ובו מצוין שמו ופרטים של קרוב משפחה וכתובתו – פרטים אלה עשויים לסייע במקרה בו החולה ילך לאיבוד או יקלע למצוקה.
 • שהיה בסביבה מוכרת – חולה אלצהיימר השוהה בסביבה מוכרת לו חש תחושת בטחון יחסית. כאשר הקשיש מועבר למוסד סיעודי כלשהו, מומלץ להעביר יחד עימו את מרבית חפציו כדי להקנות לו תחושה מוכרת.
 • סדר יום קבוע – יעניק לחולה מסגרת ויסייע לו בהתמצאות בזמנים.
 • תעסוקה – חולה אשר יהיה עסוק בביצוע פעולות פשוטות בעלות מטרה מוגדרת, יוכל להסתדר טוב יותר עם מסגרות הזמן וימצא עניין בחייו. הטלת משימות פשוטות המותאמות ליכולותיו עשויות לעקב את התדרדרות המחלה.
 • במצב של דמנציה או אלצהיימר, אין הקשיש יכול לקבל החלטות על מצבו הרפואי. במקרה כזה מקבל אדם הקרוב אליו ייפוי כוח רפואי, המכשיר אותו להתעסק במצבו הרפואי של החולה ולקבל החלטות הנוגעות למצבו הרפואי.

קשישים תשושי נפש

המחלה נמשכת בממוצע כעשר שנים מרגע האבחון הנעשה באמצעות שאלון מיני מנטל ועד למותו של החולה. בזמן זה זקוק החולה בסיעוד וטיפול שהופכים לאינטנסיביים וצמודים ככל שהמחלה מתקדמת. אדם הלוקה באלצהיימר מוגדר כתשוש נפש. יותר מכך, בשלביה המתקדמים של המחלה, פגיעתו התפקודית של החולה ורמת הבלבול בה הוא נמצא, עשויים לסכן את החולה עצמו ואף את הסובבים אותו ולכן לעיתים נדרש החולה להשגחה צמודה. אתר אלצהיימר מציע מידע נוסף על המחלה.

הגדרת קשישים תשושי נפש מעניקה לגיטימציה לסיוע בשירותי סיעוד, שהות במוסד מתאימים וטיפולים נוספים מטעם המדינה או הביטוחים הפרטיים כמפורט להלן:

חוק הסיעוד

מטרת חוק סיעוד של הביטוח הלאומי לאפשר התגוררות של קשישים בקהילה (ביתם או דיור מוגן) תוך שמירה על איכות חיים גבוהה. לחולי אלצהיימר בשלבים הראשונים מומלץ להשתמש בשירותי חוק זה הכוללים סיוע של עובד סיעודי מספר שעות בשבוע (בהתאם לחומרת מצבו של החולה). התשלום מגולם בתור עזרה מעובד סיעודי, שירותי כביסה, מתן מוצרי ספיגה וכן השתתפות בפעילות של מרכז יום לקשיש.

קבלת קוד משרד הבריאות לבית אבות

משרד הבריאות מעניק סיוע כספי למשפחות אשר מתקשות במימון השהות בבית אבות של קשישים אשר זקוקים לסיעוד וטיפולים צמודים, כמו במקרה של אלצהיימר מתקדם. הסיוע ניתן בהתאם ליכולת כלכלית וכן מצבו של החולה. בבית האבות ניתנת השגחה צמודה במקרים מתקדמים של אלצהיימר והיא מכילה מחלקות המיועדות לקשישים תשושים נפשית.

ביטוח סיעודי

ביטוח סיעודי הינו חוזה אישי מול חברת הביטוח, לפיו כל עוד המבוטח משלם דמי פרמיה קבועים, החברה מחויבת להשתתף בתשלומים עבור טיפול סיעודי בביתו של המטופל או עבור אשפוזו במוסד סיעודי. יש לבדוק בעת חתימה החוזה האם הביטוח מכסה מצבים של תשישות נפש, ביניהם אלצהיימר.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר