Home » בית אבות

בית אבות

בית אבותהתקדמות הרפואה המודרנית בעשורים האחרונים, הביאה לעליה משמעותית במספר הקשישים הזקוקים לתמיכה, סיעוד ועזרה. כיום, בית האבות מהווה את אחד הפיתרונות הנפוצים ביותר עבור קשישים אשר מתקשים לשרת את עצמם.

בית האבות הינו מסגרת מגורים הכוללת את כל השירותים הרפואיים, הסיעודיים והחברתיים של הקשיש ודואגת לכל צרכיו על פי מצבו התפקודי. בתי האבות נבדלים זה מזה בסוגי המחלקות, היקף טיפולם, מידת יוקרתם וסגנונם, מה  שמקשה על המשפחה בעת השיקולים בבחירת בית אבות.

מחלקות בבתי האבות

המחלקות הקיימות בבתי האבות מותאמות לדיירים על פי מצבם התפקודי ונבדלות זו מזו על פי סוג הטיפול אשר הן מעניקות:

 • מחלקת עצמאים – מחלקה זו מיועדת לאנשים אשר אינם זקוקים לעזרה ותמיכה.
 • מחלקת תשושים – מחלקה זו מיועדת לאנשים המסוגלים ללכת, אך זקוקים לתמיכה וסיוע בביצוע פעולות מסוימות.
 • מחלקה סיעודית –  מחלקה המיועדת עבור קשישים סיעודיים המרותקים למיטה או לכיסא. להרחבה: בית אבות סיעודי
 • מחלקת תשושי נפש – מחלקה שמיועדת לקשישים תשושי נפש הסובלים מירידה בתפקודם הקוגניטיבי.
 • מחלקת סיעודי מורכב – מחלקה זו מיועדת לאנשים אשר מונשמים באופן קבוע, מטופלי דיאליזה או קשישים המוגדרים כמורכבים בשל טיפולים מסוימים.

במקרים רבים, בתי האבות משלבים יותר ממחלקה אחת וקיימים אף בתי אבות משולבים המשלבים את כל סוגי המחלקות. בנוסף, בחלק מבתי האבות קיימת אפשרות של נופשון לקשישים סיעודיים, שהינו מסגרת דיור זמנית.

הצוות בבית האבות

הצוות המטפל בכל בתי האבות, כולל רופא גריאטרי, אחות ראשית, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, צוות מטפל ועובדת סוציאלית. בנוסף, נמצא הצוות האדמיניסטרטיבי אשר האחראי על התנהלות תקינה של בית האבות, כשבראשו עומד מנהל המהווה ערוץ תקשרת חשוב בין הדייר לבני משפחתו.

הטיפול הרפואי בבית האבות

בכל סוגי בתי האבות,  הדיירים עוברים בדיקות שגרתיות ומקבלים טיפול תרופתי על פי הצורך בתוך מסגרת המוסד. היקף הטיפול הסיעודי לקשישים הניתן משתנה בין מקום למקום. בתי אבות אשר כוללים מחלקה סיעודית וסיעודית מורכבת מספקים טיפול רפואי בהיקף רחב ביניהם אינפוזיה, עירוי דם, איזון תרופתי ואף הנשמה וטיפול נמרץ. בבתי אבות אשר כוללים רק את מחלקת העצמאים, התשושים ותשושי הנפש, היקף הטיפול הרפואי צר ובמידה ויש צורך באשפוז מועבר הדייר אל בית החולים.

פעילויות

בכל בתי האבות מתקיימות פעילויות חברתיות ותרבותיות במהלך היום הכוללות מוסיקה, תנועה, פתירת תשבצים והעשרה בתחומים מגוונים. במקומות מסוימים מתקיימות פעילויות מיוחדות כגון טיפול בבעלי חיים ולימודי מחשב.

סגנונות של בתי אבות

ניתן למצוא סגנונות שונים של בתי אבות בהתאם לצרכים וההעדפות של הקשיש. קיימים בתי אבות גדולים המונים מספר מחלקות רב ובתים קטנים ואינטימיים המונים בין שתיים לשלוש מחלקות בלבד.

ישנם בתים אשר כל פעילותם מתנהלת בבנין רב קומות אחד ומוסדות המורכבים מבתי קרקע הפזורים על פני מתחם רחב. כמו כן, ישנם בתי אבות בקיבוצים בהם בתים קטנים ואוירה ירוקה. בנוסף, לעיתים ניתנת האפשרות לשימוש בקלנועית בבית האבות, המאפשרת לקשיש להתנייד ממקום למקום ביתר קלות.

מחירים

המחירים בבתי האבות נקבעים על בסיס חודשי ונעים בין 7.500 שקל ל- 20.000 שקל כאשר המחיר ההתחלתי למחלקות הסיעודיות ומחלקת תשושי הנפש הינו 9.500 ש"ח. הבדלים אלה נובעים ממידת היוקרה, גודל המחלקות, מספר האנשים בכל חדר, היקף הטיפול הרפואי וסוגי הפעילויות במקום.

עבור בתי אבות רבים, במחלקות הסיעודיות ומחלקת תשושי הנפש, ניתן לקבל סיוע ממשרד הבריאות כשמחיר ההשתתפות העצמית יהיה על פי הכנסות הקשיש וילדיו. עבור תשלום לבתי אבות לתשושים ועצמאים ניתן לקבל סיוע דומה ממשרד הרווחה, אולם הקריטריונים לסיוע מחמירים יותר וקיים מספר מצומצם של מוסדות העובד עם הסדר זה.

לסיכום, למרות החששות ממעבר לבית האבות,  חשוב לדעת כי בתי האבות כיום מפוקחים על ידי משרד הבריאות וניתן למצוא בתי אבות בעלות סבירה, בעלי  מחלקות מרווחות, ציוד רפואי חדיש וטיפול מקצועי ומסור. על מנת להפיג את חששותיכם, באפשרותכם לפנות לחברות חיצוניות המעניקות שירותי ייעוץ והכוונה במציאת בית אבות המתאים ליקירכם. אחת החברות המוכרות בתחום, אשר מעניקה שירותי ייעוץ והכוונה ללא כל תשלום, הנה חברת קרן אור.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715471

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר